Taşıt Kredisi

Araç sahibi olmak isteyenler için en uygun taşıt kredisi fırsatları KrediGO’da. Bankaların güncel taşıt kredi kampanyaları ve fırsatları hakkında bilgi alabilirsiniz. Taşıt kredisinin ne olduğunu bilmiyorsanız eğer taşıt kredisi nedir içeriğimize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Taşıt Kredisi

Taşıt kredisi, bankaların sizlere taşıt almak için sunduğu kredi türüdür. Her kredi ihtiyacı için ayrı bir birim bulunmaktadır. Bu kredi türü ile sadece taşıt satın alımı gerçekleştirebilirsiniz. İşlemler ise bankaların gözlemleri ile beraber ilerlediği için taşıt kredisi çekip başka bir şey almanız, parayı başka yere harcamanız mümkün değildir. Tüketici kredi türleri arasında yer alan taşıt kredisinde alacağınız aracı bankaya rehin verirsiniz. Borcunuz bitene kadar araç bankada rehin kalır. Borcunuz bittikten sonra ise banka aracınızı rehin durumundan çıkararak tamamen size devreder. Bu aşamalar tamamen güvenilirdir. Taşıt kredisi nasıl alınır diye aklınızda elbette bir soru vardır. Onun için de detaylı bir içeriğimiz bulunuyor.

Ödemenizi düzenli ve eksiksiz yaptığınız sürece banka sizden aracı almaz, alamaz. İki taraf kendini güvenceye bu şekilde almaktadır. Taşıt kredisi kategorimizde sizler için yapacağımız paylaşımlarda en güncel haberlerden, taşıt kredisi ayrıntılarına kadar gönderiler olacaktır. Bizi takip ederek bu gönderilerden haberdar olabilirsiniz. Ek olarak kredigo.com üzerinden diğer tüm kredilere de ulaşabilirsiniz.

Taşıt Kredisi Kaç Ay Vadeli Olmaktadır?

Taşıt kredisi için başvuru yaptığınız zaman vade süresini seçmek tamamen sizin elinizdedir. Bankanız tarafından size tanımlanan süreler içerisinde vade sayısını seçebilirsiniz. Tüketici kredileri arasında yer alan taşıt kredisinde en fazla 48 ay vade olmaktadır. Dolayısı ile 1 ve 48 ay arasında tercih yapmak tamamen size kalmıştır. Ay vadesini ne kadar uzatırsanız uygulanan faiz de o kadar fazla olacaktır. O yüzden ne kadar az ayda öderseniz o kadar az masrafa girersiniz. Taşıt kredisi şartları sayfamızda da şartları görebilirsiniz.

Taşıt kredileri için Merkez Bankası tarafından belirlenen ortak bir tutar vardır. Tüm bankalar bu faiz oranına uymak zorundadır. Bankalar bu faiz oranından çok abartmayacak şekilde alt ve üst kısımlarına inebilirler. Bu durum da promosyonlar düzenlenir. Bankalar kendi tarafına müşteri çekmek için faizleri indirebildiği kadar indirebilmektedir. Tabii bu olay Merkez Bankası onayı ile gerçekleşmektedir.

Taşıt Kredisi Araç Tutarının Ne Kadarını Karşılıyor?

Taşıt kredileri 50.000 TL’ye kadar olan araçların %70 ücretini karşılamaktadır. Elli bin Türk Lirası ve üzeri işlemleri için de %50 ücret karşılanmaktadır. Kalan tutarı kendi birikimleriniz ile karşılamak zorundasınız. Taşıt kredilerinde hiçbir banka aracın tüm tutarını karşılamaz. Aynı zamanda karşıladığı tutar için de tüm arabayı ipotek göstermeniz gerekir. Borcunuzu ödeyememeniz durumunda kredi çektiğiniz banka yasal olarak aracınıza el koyma hakkını saklı tutar. El koyduğu aracı ise satışa koyarak sizde temin ettiği kredinin parasını çıkarmış olur. Taşıt kredisi hesaplama yapmak için tıklayınız.

Taşıt Kredisi Veren Bankalar

2. El Taşıtlarda Taşır Kredisi Kullanımı

Bankalardan ikinci el taşıt satın almak için taşıt kredisi kullanabilirsiniz. Fakat bunun belirli bir şartları bulunmaktadır. Her bankada geçerli olmasa da çoğu banka 5 yaşını doldurmuş araçlara kredi vermemektedir. Bunun sebebi ise eğer borcunuzu ödeyemezseniz yaşı büyük olan araçların satışı banka tarafından zor olmaktadır. Bankalar her türlü zarara karşı hazır olmak zorundadırlar. O yüzden ikinci el araç satın alacaksanız öncelikle bankanız ile görüşmeniz gereklidir.

Bankanızın vereceği talimatlar doğrultusunda ikinci el araç için kredi çekme konusunu değerlendirebilirsiniz. Yine bankanızın verdiği talimatlar doğrultusunda bulduğunuz aracı tekrardan bankaya göstermelisiniz. Araç hakkında detaylı bilgileri verdikten sonra taşıt kredisi almanız mümkün olabilir. Bu durum tamamen bankanın kendisine kalmıştır. Genel müdürlük üzerinden değerlendirilme yapılarak ikinci el aracı alıp alamayacağınız belli olur.

Taşıt Kredisi Kimler İçin Uygundur?

Taşıt kredisi daha çok elinde nakit bulunmayan, nakit bulunması zor olan kişiler için uygundur. Para biriktirme konusunda sorun yaşayan kişiler bankalara taşıt kredisi başvurusunda bulunmaktadırlar. Böylece ödemek zorunda oldukları parayı bankaya verirler. Aynı zamanda acil olarak taşıt ihtiyacı olanlar ve anlık olarak elinde nakit olmayanlar da taşıt kredisine başvurmaktadırlar. Araçların fiyatları dolayısı ile birikim yapmak uzun süreceği için taşıt kredisi çekmek daha mantıklı gelmektedir.

Taşıt Kredisi Hakkında Merak Edilenler?