Kategori: Kredi Notu

Milyonlarca kişinin merak ettiği kredi notu hakkında tüm detaylar sitemizde. Kredi notu hesaplama araçları, kredi notunu belirleyen faktörler ve daha fazlası bu kategorimizde.

Kredi Notu

Finansal geçmişinizin toplanarak veriler haline getirilmesi sonucu ortaya çıkan tabloya kredi notu adı verilmektedir. Tüm finansal geçmişleriniz bu alana dahil edilir. Neticede ise bir kredi notu belirlenir. Kredi notunuza göre kredi çekme, kredi kartı talebinde bulunma ve kredi kartı limit belirme gibi konularda zorluk yaşayabilir veya önünüz açılabilir. Kredi notu düşük olanlara genelde kredi verilmez. Kredi kartı limiti de oldukça alt seviyelerdedir. Dolayısı ile kredi notu sayesinde bankalardan borç para taleplerini yapabiliyorsunuz. Notunuza göre de kredi durum ve miktarı belirlenir. Bu konular hakkında detayları kredi notu kategorimizde bulabilirsiniz. Sizler için en güncel haberleri ve son yayınlanan resmî duyuruları paylaşmaktayız.

Kredi Notu Kategorileri

Kredi notu kategorisi olarak 5 farklı bölüm bulunuyor. Bu bölümler en riskli, orta riskli, az riskli, iyi, çok iyi olmak üzere toplamda 5 tanedir. Dolayısı ile bankalar ait olduğunuz gruba göre kredi onayını veya kredi kartı limiti onayı verebiliyorlar.

En Riskli Grup

En riskli grupta çoğu kişinin kredi ve kredi kartı başvuruları reddediliyor. 1 ve 699 puan aralığına sahip kişiler bu grup içerisinde değerlendirilir. Geçmişte yapmadığınız ödemeler ve geciktirdiğiniz talimatlar için düşük puan kategorisinde bulunabilirsiniz.

Orta Riskli Grup

Yine risk grubu içerisinde bulunan bu gruba çoğu banka kredi vermese de bazı bankalar kredi sunmaktadır. Kredilerin miktarı ve vadesi ise düşük olmaktadır. Böylece banka hem kendini güvence altına alır hem de sizin parayı ödeyeceğinizden emin olur. Bu grup için puan aralığı ise 700 ve 1099’dur. Bankaların otomatik sistemlerinde riskli gruplardan gelen başvuruları otomatik olarak reddetme opsiyonları bulunuyor. Dolayısı ile bu grupta yer alıyorsanız ve başvurunuz anında reddediliyorsa riskli gruptasınız demektir. Bu yüzden bankanın sistemi otomatik olarak sizi reddeder. Herhangi bir değerlendirilme aşamasına tabii tutulmazsınız.

Az Riskli Grup

Bu gruptakiler çoğu bankadan yüksek miktarda olmasa da kredi kullanabiliyor. Yine 1000 TL ve 2000 TL aralığında kredi kartı başvurularını sorunsuz bir şekilde alabiliyorlar. Kefil ve teminat gösterilmesi durumunda ise kolay bir şekilde yüksek meblağ kredilerden faydalanabilirler. 1100 ve 1499 puan aralığındaki kişiler az riskli grubunda değerlendirilirler.

İyi ve Çok İyi

Bu gruptaki kişilerin talepleri çoğu zaman onay görmektedir. Düzenli ödemelerinden ve yüksek meblağ borçları aksatmamalarından dolayı puanları yüksektir. İyi grubundaki kişilerin puanı 1500 – 1699 arası olurken, çok iyi grubundakilerin puanları 1700 ve 1900 arasında olmaktadır. Çok iyi grubundaki kişiler kefil ve teminat göstermeden yüksek meblağda kredi başvurusunda bulunup hızlı bir şekilde onay alabilirler. Güvenilir kişiler kategorisindedirler.

Kredi Notu Değerlendirme Aşamasında Tek Etken Değil

Kredi notunuz düşük olsa bile eğer bankada otomatik reddetme seçeneği yoksa şansınız olabilir. Kredi başvurularında tüm gelirleriniz banka tarafından detaylı olarak incelenir. Aynı şekilde yakın derece akrabalarınızın da maddi durumlarına bakılır. Kredi notunu sadece bir etken olarak sayabiliriz. Eğer kredi başvuru esnasında kefil gösterebilir ve teminat verebilirseniz, kredi notunuz düşük olsa bile başvurunuzun kabul olma şansı olabilir. Bunun için kefilinizin çok sağlam bir kişi olması gerekmektedir.

Kredi Notunu Kim Belirliyor?

Ülkemizde kişilerin kredi notunu KBB belirlemektedir. Yaptığınız ödemeler, geciktirdiğiniz ödemeler ve yapmadığınız ödemeler KBB tarafından notlara aktarılır. Bankalar için toplanan bu verilerde size bir puan sunulur. Puan ise yaptığınız finansal hareketlere göre değişiklik gösterir. Düzenli ödemelerde puanınız artarken, yapmadığınız ödemelerinizde puanınız bir hayli düşmektedir. O yüzden ödemeleri zamanında ve tam olarak yapmanız sizin için iyi olacaktır. Ek olarak kredigo.com üzerinden kredi puanına dair tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.